Czy warto płacić podatki za pośrednictwem biura rachunkowego?

Zdecydowana większość podatników wszelkie podatki oraz zaliczki podatku płaci we własnym zakresie (na podstawie informacji otrzymanej od swojego księgowego).

Jednak można też zaobserwować inną praktykę. Podatnik przekazuje środki na konto biura rachunkowego (rzadziej w gotówce), by księgowy sam dokonywał odpowiedniego przelewu na rachunek urzędu skarbowego.

Najczęściej przyczyną tego jest pozorna świadomość podatnika, że jest to dla niego pewne udogodnienie. Dlaczego pozorna? Ponieważ dokonanie przelewu nie wymaga specjalnego poświęcenia. Od początku 2020 roku każdy podatnik posiada swój indywidualny numer rachunku podatkowego (tzw. mikrorachunek), na który należy wpłacać wszelkie podatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wystarczy, oprócz kwoty, znać nazwę formularza (np. PIT-36) oraz okres za który dokonuje się przelewu. Te informacje powinien oczywiście przekazać księgowy.

Numer mikrorachunku można wygenerować na stronie rządowej, podając NIP lub PESEL, lub otrzymać osobiście w urzędzie skarbowym. Numer mikrorachunku zawsze będzie taki sam, nawet gdy zmieni się adres zamieszkania podatnika, właściwość urzędu skarbowego czy nazwisko.

Teraz o ryzyku, jakie za sobą niesie przelewanie środków do księgowego.

Nie można mieć pewności, czy księgowy danych przelewów dokona. Istnieje wiele przypadków pełnego zaufania do „księgowego”, które kończyło się zaległościami podatkowymi.

Po pierwsze sama kwota przelewu może okazać się niespójna z należnym podatkiem, po drugie podatek może zostać opłacony po terminie, co może generować należne odsetki, a po trzecie w najgorszym przypadku może dojść do sytuacji, w której środki podatnika zostaną przywłaszczone przez księgowego i odzyskanie ich może nie być łatwe. Przykładowo, podatnik może się dowiedzieć dopiero po zakończeniu roku i złożeniu rocznej deklaracji o zaległościach w urzędzie skarbowym za cały rok podatkowy.

Niestety okazja czyni złodzieja, takie sytuacje naprawdę mają miejsce. Dlatego nie warto ryzykować i finansami zająć się samemu!

Daria Mudziejewska

Daria Mudziejewska

Ekspertka podatkowa z ponad 20 letnim doświadczeniem w księgowości i podatkach,
• certyfikat Księgowego Ministerstwa Finansów,
• aktywny członek SKwP (Stowarzyszenie Księgowych w Polsce),
• z sukcesem prowadzi dwa biura rachunkowe w Poznaniu: Quero i TaxPlanet,
• autorka wielu artykułów, publikacji i dyskusji nt. podatków, rozwoju biznesu i analiz finansowych,
• aktywnie buduje i wspiera projekty startupowe,
• od wielu lat skutecznie realizuje cele w zakresie świadomego prowadzenia biznesu w ujęciu podatkowym.

czytaj poprzednie

Split payment – od kiedy i dla kogo obowiązkowy?

czytaj następne

Czy masz gwarancję, że wartości podatków, czy składek ZUS, które przekazuje Ci księgowy, są zgodne z tymi naprawdę należnymi?