Czy masz gwarancję, że wartości podatków, czy składek ZUS, które przekazuje Ci księgowy, są zgodne z tymi naprawdę należnymi?

Wiadomo, że współpraca z biurem rachunkowym opiera się na wzajemnym zaufaniu. Korzystając z outsourcingu spodziewamy się, że zewnętrzna księgowa będzie rzetelnie wykonywać swoje obowiązki.

Nie zaszkodzi jednak, by mieć wgląd w podstawowe dokumenty, z których wynika należny podatek, czy wysokość składek ZUS.

Poniżej kilka przykładów i możliwości jak trzymać rękę na pulsie

  • Będąc podatnikiem podatku dochodowego np. PIT-36 można otrzymywać od biura rachunkowego w formie PDF „Zestawienie do zaliczki na rozliczenie roczne”. Zawiera ono wartości przychodu, kosztów i dochodu (lub straty) oraz wartości odliczeń i obliczony podatek;
  • Podatnik VAT może otrzymywać „Rejestr zakupu/sprzedaży” (zawierający zestawienie zaksięgowanych faktur uwzględnionych w deklaracji VAT za dany okres oraz druk obliczonej deklaracji VAT-7;
  • Podatnik ryczałtowy może poprosić o zestawienie do zaliczki, zawierające wartość przychodów, odliczeń oraz obliczony podatek;
  • Z kolei Płatnik składek ZUS może poprosić o przekazywanie deklaracji DRA (zawierającej sumaryczne składki ZUS) oraz raporty RCA, które zawierają podział składek na pracowników.
    Wartości z raportów można też porównać z listami płac za dany miesiąc. (Oczywiście mając na względzie fakt, że składki naliczane są od wypłacanych wynagrodzeń, a nie od naliczonych i wypłaconych w następnym miesiącu).

Profesjonalne biuro rachunkowe nie powinno mieć problemu ze spełnieniem prośby o przesyłanie ww. raportów, czy deklaracji. Oczywiście nawet profesjonaliści się mylą i każdemu może zdarzyć się korekta. Dlatego w takim przypadku biuro powinno poinformować klienta o każdej dokonanej korekcie, i przesłać aktualne raporty.

Na koniec bardzo ważny aspekt: spójność podatków (czy składek) z raportami pozwala uniknąć „nieświadomych zaległości budżetowych”. To właśnie m.in. brak zaległości podatkowych w ostatnich czasach pandemii warunkował wnioskowanie o wszelkie dofinansowania, umorzenia składek, czy mikropożyczki.
Niestety nie jeden podatnik z tego powodu nie otrzymał żadnego dofinansowania.

Reasumując – wybierz biuro rachunkowe, które jest transparentne w swoich działaniach i chętnie udostępni Ci bieżące wydruki, byś miał świadomość z czego wynikają Twoje podatki i składki ZUS.

Daria Mudziejewska

Daria Mudziejewska

Ekspertka podatkowa z ponad 20 letnim doświadczeniem w księgowości i podatkach,
• certyfikat Księgowego Ministerstwa Finansów,
• aktywny członek SKwP (Stowarzyszenie Księgowych w Polsce),
• z sukcesem prowadzi dwa biura rachunkowe w Poznaniu: Quero i TaxPlanet,
• autorka wielu artykułów, publikacji i dyskusji nt. podatków, rozwoju biznesu i analiz finansowych,
• aktywnie buduje i wspiera projekty startupowe,
• od wielu lat skutecznie realizuje cele w zakresie świadomego prowadzenia biznesu w ujęciu podatkowym.

czytaj poprzednie

Czy warto płacić podatki za pośrednictwem biura rachunkowego?

czytaj następne

Czy Twoje biuro rachunkowe zaksięguje każdą fakturę kosztową?