Samodzielne księgowanie własnej firmy

Czy warto samemu zabrać się za księgowość?

Zaksięgowanie kilku faktur w miesiącu może wydawać się niewielką trudnością, a tym samym bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Tym bardziej, że w dobie Internetu dostępne są różne bezpłatne programy księgowe dla pojedynczych firm. Czasami warto jednak pomyśleć o skorzystaniu z usług doświadczonej osoby, wdrożonej w tę dziedzinę.

Znajomość przepisów podatkowych, a tym bardziej śledzenie w nich zmian na bieżąco może zająć wbrew pozorom bardzo dużo czasu. Korzystanie z darmowych programów księgowych nie jest także równoznaczne z obliczaniem podatków zgodnie z aktualnymi przepisami. Tutaj odpowiedzialność poprawnego księgowania spada wyłącznie na właściciela firmy, a nie na programistę, który ów program stworzył. Prowadzenie samemu księgowości może wydawać się bezbłędne do czasu pierwszej kontroli skarbowej. Wtedy można dowiedzieć się, że np. już dawno należało się zarejestrować do VAT, założyć kasę fiskalną, czy też należy złożyć zaległe deklaracje lub korekty do US.

Takie błędy mogą nie tylko kosztować nas wiele czasu i pracy, ale przede wszystkim może być to wielkie obciążenie finansowe. Często prowadzi to do poważnych problemów i utraty płynność finansowej i a jeżeli osoba prowadzi działalność jednoosobową, to do pełnej odpowiedzialności cywilnej i windykacji, która może się ciągnąć latami i obciążać budżet domowy przez wiele lat, mimo tego, że nie będziemy już jej prowadzili, a pracowali jako pracownik w firmie. Tutaj nie ma przedawnienia lub możliwości uniknięcia niepłacenia zobowiązań względem US czy ZUS. To nas będzie „ścigało” do czasu uregulowania całości.

Wyprowadzanie natomiast zaległości księgowych przez biuro rachunkowe nie należy do tanich usług. Wiąże się to bowiem z dokładnym sprawdzeniem każdego dowodu księgowego, a niekiedy z ponownym zaksięgowaniem wszystkich dokumentów na licencjonowanym programie finansowo – księgowym. Jest to często mniejszym złem niż czekanie aż Fiskus skontroluje sam nasze księgi, do których ma prawo zajrzeć nawet 5 lat wstecz.

Reasumując wszystkie za i przeciw – warto zastanowić się nad współpracą z biurem rachunkowym od samego początku prowadzenia swojej działalności, zwłaszcza od momentu jej zakładania, ponieważ początkowe kroki przy tworzeniu firmy mogą być kluczowe a czasem nieodwracalne, a co za tym idzie nieopłacalne.

Daria Mudziejewska

Daria Mudziejewska

Ekspertka podatkowa z ponad 20 letnim doświadczeniem w księgowości i podatkach,
• certyfikat Księgowego Ministerstwa Finansów,
• aktywny członek SKwP (Stowarzyszenie Księgowych w Polsce),
• z sukcesem prowadzi dwa biura rachunkowe w Poznaniu: Quero i TaxPlanet,
• autorka wielu artykułów, publikacji i dyskusji nt. podatków, rozwoju biznesu i analiz finansowych,
• aktywnie buduje i wspiera projekty startupowe,
• od wielu lat skutecznie realizuje cele w zakresie świadomego prowadzenia biznesu w ujęciu podatkowym.

czytaj poprzednie

Jak wybrać firmę księgową?

czytaj następne

Licencje księgowego