Kasy fiskalne on-line

Zapowiadane zmiany, dotyczące kas fiskalnych, nadeszły. Nowelizacja ustawy o podatku VAT oraz rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych weszły w życie 1 maja 2019 roku.
Tradycyjne urządzenia zostaną wymienione na nowe, ale nie u wszystkich w tym samym czasie.
Proces ten będzie przebiegał etapami – w zależności od rodzaju działalności.

Jako pierwsi obowiązek ten będą musieli spełnić przedsiębiorcy, świadczący usługi naprawy pojazdów i wulkanizacji opon, a także przedstawiciele branży paliwowej, tj. sprzedający benzynę silnikową, gaz do napędu silników spalinowych, a także olej napędowy.
Powinni oni zastosować kasy online od stycznia 2020r.

Kolejny termin tj. lipiec 2020r. dotyczyć będzie instalowania kas online przez przedstawicieli branży gastronomicznej, hotelarskiej oraz sprzedawców węgla, brykietu i innych paliw stałych – opałowych, wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu.

W kolejnym roku, czyli od 2021 dołączą kolejne branże, tj. branża budowlana, a także fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, lekarze stomatolodzy i prawnicy. Będą oni obowiązani wymienić kasy online do końca grudnia 2020 roku. Termin ten dotyczyć będzie również przedsiębiorców, świadczących usługi związane z poprawą kondycji fizycznej – w zakresie wstępu.

Ostateczny termin wprowadzenia zmian nastąpi w 2023r. W styczniu 2023 roku kasy fiskalne online będą musieli stosować wszyscy, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób prywatnych.

Wprowadzenie nowych przepisów nie będzie oznaczało kompletnego wycofania z obiegu tradycyjnych kas fiskalnych.
Kasy fiskalne z papierowym zapisem kopii będzie można nabywać do 30 czerwca 2019, a z kolei do końca 2022 roku można będzie nabyć kasy z elektronicznym zapisem kopii.

Warto jeszcze poruszyć kwestię ulgi na zakup nowych kas online.
Podatnicy będą mieli prawo odliczyć od podatku należnego 90% kwoty netto wydanej na zakup każdej z kas, nie więcej jednak niż 700 zł.

Na koniec przyjrzyjmy się CRK czyli Centralnemu Repozytorium Kas.
Pieczę nad CRK będzie sprawował Szef Krajowej Administracji Skarbowej.
Dzięki kasom online za pośrednictwem sieci teleinformatycznej do CRK będą przesyłane różne informacje z kas fiskalnych – w celach analitycznych i kontrolnych. Chodzi głównie o dane z paragonów czyli co, kiedy i za ile zostało sprzedane, a także informacje o fiskalizacji kasy, przeglądach technicznych, a także o zmianach stawek podatku, lub zmianie adresu punktu sprzedaży.

Daria Mudziejewska

Daria Mudziejewska

Ekspertka podatkowa z ponad 20 letnim doświadczeniem w księgowości i podatkach,
• certyfikat Księgowego Ministerstwa Finansów,
• aktywny członek SKwP (Stowarzyszenie Księgowych w Polsce),
• z sukcesem prowadzi dwa biura rachunkowe w Poznaniu: Quero i TaxPlanet,
• autorka wielu artykułów, publikacji i dyskusji nt. podatków, rozwoju biznesu i analiz finansowych,
• aktywnie buduje i wspiera projekty startupowe,
• od wielu lat skutecznie realizuje cele w zakresie świadomego prowadzenia biznesu w ujęciu podatkowym.

czytaj poprzednie

Ubezpieczenie biura rachunkowego

czytaj następne

Split payment – od kiedy i dla kogo obowiązkowy?