Dodatkowe usługi biura rachunkowego

Jakich dodatkowych usług możemy oczekiwać od biura rachunkowego?

Umowa z biurem rachunkowym powinna dokładnie zawierać zakres świadczonych usług. Istnieje wiele dodatkowych świadczeń biura księgowego, które stricte nie są związane z księgowaniem, a warte są uwzględnienia w umowie. Warte przeanalizowania są paragrafy umowy, dotyczące np. rozliczeń rocznych Klienta, czyli zeznań podatkowych. Czasami w ramach świadczonych przez biuro usług jest tylko przekazanie podatnikowi informacji, dotyczących ściśle działalności gospodarczej, potrzebnych do złożenia zeznania rocznego, natomiast przygotowanie tegoż zeznania jest już traktowane przez biuro jako odrębna usługa – dodatkowo wyceniona. Czasami mniejsze biura rachunkowe, traktujące Klienta bardziej indywidualnie, oferują w ramach swych usług sporządzenie zeznania małżonka, co może być dodatkowym atutem takiego biura.

Bardzo ważna kwestią są zwolnienia/zasiłki osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Zazwyczaj otwierając działalność nikt nie bierze pod uwagę niezdolności do pracy i tym samym nie przedyskutuje tego podpisując umowę. Niemiłą niespodzianką byłby obowiązek dodatkowych opłat za usługi sporządzenia dokumentów do ZUS, związanych z otrzymaniem zasiłku, czy też sporządzenie bieżących korekt deklaracji ZUS.

Współpraca, w ramach prowadzenia księgowości z biurem prowadzonym przez doradcę podatkowego najczęściej wcale nie oznacza korzystania z usług doradczych w ramach umowy. Traktowane jest to raczej jako aspekt prestiżowy, niż jako dodatkowe korzyści Klienta. Doradca Podatkowy zasadniczo świadczy usługi doradcze zgodnie z cennikiem godzinowym, lub wycenia usługę za załatwienie konkretnej sprawy.

Wprawdzie wszystkiego nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ale jest szereg aspektów, choćby opisane powyżej, warto ustalić na początku współpracy.

Daria Mudziejewska

Daria Mudziejewska

Ekspertka podatkowa z ponad 20 letnim doświadczeniem w księgowości i podatkach,
• certyfikat Księgowego Ministerstwa Finansów,
• aktywny członek SKwP (Stowarzyszenie Księgowych w Polsce),
• z sukcesem prowadzi dwa biura rachunkowe w Poznaniu: Quero i TaxPlanet,
• autorka wielu artykułów, publikacji i dyskusji nt. podatków, rozwoju biznesu i analiz finansowych,
• aktywnie buduje i wspiera projekty startupowe,
• od wielu lat skutecznie realizuje cele w zakresie świadomego prowadzenia biznesu w ujęciu podatkowym.

czytaj poprzednie

Jakie uprawnienia musi posiadać główny księgowy?

czytaj następne

Zarobki księgowego