Zarobki księgowego

Ile powinien zarabiać księgowy?

Cennik usług biur rachunkowych na stronach internetowych jest raczej rzadkością. Nie jest bowiem prostą rzeczą podać sztywny cennik świadczenia tego rodzaju usług. Wartość ta zależy przede wszystkim od formy przedsiębiorstwa (1-osobowa działalność, spółka, itp.), formy opodatkowania (Karta podatkowa, Ryczałt, KPiR, czy księgi handlowe – w przypadku spółek handlowych i działalności na wysokich obrotach rocznych) oraz fakt, czy podatnik jest VAT-owcem, czy też nie.

Drugorzędnym czynnikiem, aczkolwiek równie ważnym, jest ilość dokumentów w miesiącu. W tym przypadku biura posiłkują się „widełkami od-do”, według których naliczana jest należność za usługi księgowe. Pamiętajmy, że praca księgowego to nie tylko wprowadzanie danych z faktur do programu. To przede wszystkim analiza każdej pozycji na dowodach księgowych, np. w celu zakwalifikowania do kosztów, zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi, które stale się zmieniają.

Do prawidłowego prowadzenia księgowości potrzebne jest przede wszystkim oprogramowanie z bieżącymi aktualizacjami, co nie jest niskobudżetowym nakładem finansowym. Wielu księgowych, aby być na bieżąco w przepisach, korzysta również z płatnych rozwiązań internetowych, dotyczących przepisów prawnych. Biura rachunkowe mają również obowiązek opłacania OC z tytułu prowadzenia działalności. Prowadzenie biura wiąże się niekiedy z wynajmem lokalu, a także z kosztami eksploatacyjnymi (sprzęty elektroniczne, opłata za podpis elektroniczny, materiały biurowe, druki, papier itp.). Księgowy zazwyczaj nie informuje Klienta o drobnych wydatkach np. opłat pocztowych itp. Wszystko to składa się na pewną całość i wpływa na ostateczną wycenę usługi.

Biorąc pod uwagę powyższe koszty utrzymania biura rachunkowego podejrzana byłaby bardzo niska kwota za usługi prowadzenia księgowości (np. poniżej 200 zł/m-c przy najprostszej formie księgowej).
Warto też przyjrzeć się świadczeniu usług prowadzenia księgowości przez doradcę podatkowego. Nie zawsze musi się to wiązać z usługami doradztwa podatkowego w cenie księgowania. Jest to zazwyczaj dodatkowo płatna usługa.

Należy zwrócić uwagę, czy wyższa cena za usługi księgowe nie jest tylko podyktowana prestiżem zawodu doradcy podatkowego, a nie szerszym zakresem usług w stosunku do biura rachunkowego. Podpisanie umowy z doradcą podatkowym niekoniecznie wiąże się z tym, że ta właśnie osoba zajmuje się księgowością danej firmy. Czasami sprawuje jedynie nadzór nad niecertyfikowanymi pracownikami.

Daria Mudziejewska

Daria Mudziejewska

Ekspertka podatkowa z ponad 20 letnim doświadczeniem w księgowości i podatkach,
• certyfikat Księgowego Ministerstwa Finansów,
• aktywny członek SKwP (Stowarzyszenie Księgowych w Polsce),
• z sukcesem prowadzi dwa biura rachunkowe w Poznaniu: Quero i TaxPlanet,
• autorka wielu artykułów, publikacji i dyskusji nt. podatków, rozwoju biznesu i analiz finansowych,
• aktywnie buduje i wspiera projekty startupowe,
• od wielu lat skutecznie realizuje cele w zakresie świadomego prowadzenia biznesu w ujęciu podatkowym.

czytaj poprzednie

Dodatkowe usługi biura rachunkowego

czytaj następne

Przekazywanie dokumentów księgowych