Jak wybrać firmę księgową?

dobra-ksiegowaŚwiadczeniem usług księgowych zajmują się Doradcy Podatkowi (posiadają wpis na listę doradców), Biura Rachunkowe (działają zazwyczaj na podstawie ministerialnych certyfikatów) i księgowi (nie muszą legitymować się żadnym certyfikatem). Istnieje też tzw. szara strefa w której działają osoby bez uprawnień. Osoby te świadcząc nieoficjalne usługi narażając swoich chlebodawców na ryzyko.

Oto złote zasady przy wyborze firmy księgowej:
Kompetencje i dokształcanie

Podstawowym wymogiem jest wiedza z zakresu prawa podatkowego, ubezpieczeń społecznych, rachunkowości. Nasz księgowy powinien również doskonale znać prawo handlowe, prawo pracy oraz prawo cywilne. Idealnie jeśli te  kompetencje potwierdza zdany egzamin na doradcę podatkowego.

Świadczenie profesjonalnych usług bez uzupełniania wiedzy nie istnieje. Doradcy podatkowi mają stały obowiązek uzupełniania wiedzy, pozostałe podmioty świadczace usługi księgowe nie mają tej powinności. Warto zapytać potencjalnego partnera w jaki sposób uzupełnia wiedzę.

Doświadczenie

Pamiętajmy o tym, że wiedza to nie wszystko.
Warto zapytać potencjalnego księgowego o doświadczenie. Prawo podatkowe jest dobrze zastosowane tylko jeśli księgowy przechodzi przez wszystkie nowelizacje oraz zna tajniki jego stosowania i właściwie je interpretuje.

Optymalizacja

Usługi księgowe to nie tylko obróbka dokumentów. Od naszego partnera oczekujemy szerszych kompetencji oraz tego aby elastycznie kształtował dla nas swoją ofertę. Warto dowiedzieć się w jakich dziedzinach możesz liczyć na wsparcie partnera.

Dostępność i komunikatywność

Standardem jest dzisiaj komunikacja za pomocą telefonu czy poprzez wiadomości e-mail.  Ważne jest również aby księgowy na bieżąco odpowiadał na nasze pytania i wątpliwości.

Nasz księgowy powinien posiadac zdolność do przekazywania swojej wiedzy. Głównym obowiązkiem partnera jest informowanie nas o nadchodzących obowiązkach płatniczych z odpowiednim wyprzedzeniem. Powinien również z odpowiednim wyprzedzeniem informować o ryzyku przekroczenia pewnych progów, byśmy mieli możliwość właściwie zareagować. Takie informacje pozwolą nam zachowac pewne przywileje, ulgi i uproszczenia.

Bezpieczeństwo

Aby mieć pewność, że dane naszej firmy pozostana bezpieczne sprawdź czy partner posiada ubezpieczenie OC oraz jak zabezpiecza newralgiczne dane.

Pamiętaj, to Ty jako podatnik ponosisz odpowiedzialność przed urzędem skarbowym za błędy księgowe. Dopiero później przysługuje Ci prawo do ewentualnego odszkodowania. Jako podatnik odpowiadasz za swoje podatki.